Jocke "Jecko" Assarsson – artisten bakom clownen och akrobaten
När jag pratar med Jocke "Jecko" Assarsson märks det snabbt att scenen är hans rätta plats. I över 20 år har han arbetat som artist och underhållare, med clowneri, akrobatik och humor som sina främsta verktyg.
Jocke berättar att han älskar att möta publiken och skapa en stund där både barn och vuxna får skratta och förundras. Hans föreställningar blandar fysisk komik med imponerande akrobatik och oväntade inslag. Resultatet är en familjevänlig show med mycket energi och direkt kontakt med publiken.
Under sin långa karriär har Jocke medverkat i flera stora sammanhang. Han har bland annat synts i Talang på TV4 och America's Got Talent 2019, medverkat i SVT Barn och uppträtt i samband med Cirque du Soleil. Han har också stått på scen i stora dinnershows runt om i Europa.
När jag frågar vad som gör en föreställning lyckad, lyfter Jocke fram mötet med publiken. Varje publik är unik, berättar han, och det är just reaktionerna i stunden som gör jobbet så roligt. Oavsett om han uppträder på en festival, en familjeföreställning eller ett företagsevent vill han bjuda på en show som engagerar och lämnar publiken med ett leende.
Efter över två decennier som artist fortsätter Jocke att utveckla sitt uttryck och sprida skratt genom sin kombination av clowneri och akrobatik.
Med JECKO på scen väntar en fartfylld och minnesvärd upplevelse för hela familjen.
Vi är så glada att JECKO varit medlem på Eventmarket i nu 14 år. Och jobben trillar in via hans profilsida.
/ Jennie Sterner, Eventmarket



